Pomoc:Jak stworzyć stronę

Z PHPEdia.pl
Wersja Foxx (dyskusja | wkład) z dnia 02:23, 20 mar 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tutaj możesz przeczytać jak utworzyć nowy wpis w Wikipedii. Możesz także przeczytać o tym jak edytować strony w Wikipedii, żeby dowiedzieć się jak robić to dobrze.

Tworzenie nowych stron z już istniejących linków

Aby stworzyć stronę, możesz zacząć od linku prowadzącego do strony z nowym tematem. Przeglądając artykuły Wikipedii, napewno zetkniesz lub zetknąłeś się z linkami do stron, które nie zostały jeszcze utworzone (na przykład Nienapisany artykuł). W poprzedniej wersji Wikipedii, były to linki ze znakiem zapytania obok nazwy strony. W nowej wersji, linki do nieutworzonych jeszcze stron, są zaznaczone na czerwono. Kiedy klikniesz w taki link, wejdziesz na stronę zawierającą okienko edycji, w którym możesz wpisać treść artykułu. W trakcie pracy nad nowym tekstem warto posłużyć się podglądem strony przycisk "Podgląd" pod oknem edycji. Zobaczysz jak dana strona będzie wyglądać po uwzględnieniu wprowadzonych przez Ciebie zmian. Kiedy skończysz, wciśnij przycisk "Zapisz" na dole strony. Twoje dzieło jest już gotowe, przyłączyłeś się do grona Wikipedystów.

Tworzenie linku do artykułu

W czasie edycji nowego artykułu, możesz uznać, że słowo lub wyrażenie, które właśnie wpisujesz powinno mieć odpowiadający mu wpis w Wikipedii, a w tym artykule stanowią link to tego wpisu. W takim przypadku wystarczy, że umieścisz to wyrażenie w podwójnych nawiasach kwadratowych, [[w ten sposób]]. Nazywamy to wikizacją tekstu. Kiedy zapiszesz artykuł, to słowo automatycznie stanie się linkiem do już istniejącego artykułu albo wspomnianym wcześniej, pustym, odpowiednio oznaczonym linkiem, pozwalającym rozpocząć nowy wpis. To świetny sposób na umożliwienie tworzenia nowych artykułów.


Zobacz również