Krok2 - Jak pisać

Z PHPEdia.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki z PHP: Krok2 - Jak pisać
Spis treści


Nim zajmiemy się tematyką specyficzną dla PHP - skupmy się przez chwilę na temacie nieco ogólniejszym. Wiele zagadnień dotyczących programowania jest niezależne od używanego języka.

Pracując nad projektem, trzeba myśleć, co się robi. To bardzo ważne! "Znaj swojego wroga i nigdy go nie lekceważ!"

Konwencje kodowania

Dla komputera na którym uruchamiamy program, nie ma większego znaczenia, jak dany kod jest sformatowany, jakie standardy nazewnictwa są w nim przyjęte, i czy jest skomentowany. Ważne, by nie zawierał żadnych błędów.

Pod tym względem umysł człowieka działał jednak zupełnie inaczej. Tekst

 przykład DZIWnie SformaTowaneGo TEKSTU, BeZ POpraWnego UżyCia WielKich LiteR  

jest znacznie trudniejszy do przeczytania, niż zdanie

 Jest to przykład poprawnie sformatowanego tekstu, z Wielkimi Literami tylko w odpowiednich miejscach 

Takich przykładów można oczywiście mnożyć - pokazują jednak, że jeśli chcemy, by nasz program nie tylko działał, ale pozwalał również na jego wygodne rozwijanie i przeglądanie - warto dołożyć odrobiną starań podczas pisania w to, jak będzie się prezentować.

W tym celu przygotowane zostało wiele zestawień Standardów Kodowania, a poniżej Chciałbym streścić pokrótce jeden z nich, przygotowany przez zespół ludzi pracujących nad www.php.plSTOP :)

Proszę na razie wstrzymać się z przygotowywaniem tych materiałów.

artykuł ten ma zawierać tylko streszczenie najważniejszych zasad, opartych o dokument Standardy Kodowania który jest już przygotowany (w oparciu o głosy deweloperów php.pl) , tylko jeszcze nie wklepany.Jak tworzyć kod łatwy do czytania

Zastosowanie odstępów

pisząc skrypty PHP często nie zwracamy uwagi na tak ważne rzeczy jak odstępy. Gdy po pewnym czasie będziemy chcieli zmodyfikować kod naszego skryptu w którym nie zastosowaliśmy odstępów, wcięć, znaków końca linii, itp. nie będziemy mogli się w nim połapać.

<?echo "tojestprzykaldowytekst";echo(2+1);include('plik.php');if($a==$b){echo "tojestprzykaldowytekst";echo(2+1);include('plik.php')}else echo('zmiennaaniejestrownazmiennejb');?>

Pomyślcie co by było gdybyście chcieli modyfikować kod który ma 200 linijek i wygląda tak jak ten powyżej. Na szczęście PHP ignoruje wszystkie odstępy i znaki końca linii. PHP, kod który wygląda tak:
echo


$a

+


$b


+


$c


;", odczytuje jako "echo $a+$b+$c;".

A teraz sformatujmy kod który został podany na początku tego tekstu:

<?
 
echo "To jest przykładowy tekst";
echo (2 + 1);
include ('plik.php');
 
if($a == $b)
{
    echo "To jest przykładowy tekst";
    echo (2 + 1);
    include ('plik.php');
}
else
echo "Zmienna A nie jest równa zmiennej B";
 
?>

Taki kod jest dużo bardziej przejrzysty, w przyszłości będzie go nam dużo łatwiej zmieniać.

Jak nazywać zmienne

W PHP zmienne rozpoczyna się znakiem $ (dolara). Istnieje niewiele ograniczeń w nazywaniu zmiennych. długość nazwy zmiennej jest nieograniczona, ale długich nazw zmiennych z reguły nie używa się ze względu na wygodę. W bardziej skomplikowanych nazwach spokojnie wystarczy 20-30 znaków.

Zmienna powinna zaczynać się od litery lub znaku podkreślenia (pomijając znak dolara oczywiście). następnym ograniczeniem jest to, że zmienna powinna składać się jedynie z liter, cyfr oraz znaków podkreślenia. Inne znaki (np. @%&*@) spowodują wypisanie błędu na stronie.

<?php
 
//przykłady zlego nazwania zmiennych
$2hour = 12; //cyfra na poczatku
$dom marka = "zburzony"; //spacja
$nic@ciekawego = "cos ciekawego"; //niedozwolony znak
 
 
//przykłady poprawnego nazwania zmiennych
$to_jest_bardzo_dluga_zmienna_ale_poprawnie_nazwana = 24;
$_nic = "nic";
$dom345 = 345;
 
?>

PHP rozróżnia wielkość liter, więc konieczne jest dokładne sprawdzanie poprawności zapisu. Poniższe dwie linie kodu stworzą dwie różne zmienne:

<?php
 
$Hour = 12;
$hour = 12;
 
?>

narzędzia